Pokaż inne porady

Skutki skrajnie wysokich temperatur

Udar cieplny

Udar cieplny to stan bardzo poważny, który może prowadzić do śmierci. Pojawia się, gdy mechanizmy regulujące ciepłotę ciała przestają funkcjonować, w wyniku czego temperatura ciała wzrasta do bardzo niebezpiecznego poziomu. Taka osoba czuje się nieswojo i ma wysoką temperaturę. Istnieje kilka objawów udaru cieplnego: poważne zaburzenia neurologiczne (utrata przytomności, drgawki) trudności sercowo-naczyniowe, reakcje skórne (uczucie palenia na skórze, uczucie suchości w gardle i na języku), problemy trawienne (nudności, wymioty i biegunka).

Udar cieplny przeważnie pojawia się bez udziału wysiłku fizycznego – podczas letniej fali upałów lub w sytuacjach wyjątkowo wysokich temperatur. Przeważnie dotyka on małe dzieci, jak i osoby starsze. Tego typu udar należy odróżnić od hipertermii wywołanej wysiłkiem fizycznym, która często dotyka maratończyków lub żołnierzy w wyniku intensywnego i długotrwałego wysiłku w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności. Objawy udaru cieplnego są różne: mogą pojawić się skurcze lub inne anomalia spowodowane długotrwałym przebywaniem w wysokiej temperaturze. Leczenie udaru cieplnego zazwyczaj przynosi zamierzone skutki, jednak wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Organizm ofiary należy natychmiast schłodzić i nawodnić. Przenieś ofiarę w zacienione miejsce, podawaj jej zimne napoje, zdejmij jej ubranie i okryj ją mokrym materiałem. Wachluj ją i natychmiast wezwij straż pożarną lub karetkę pogotowia.

Zapobieganie udarowi cieplnemu lub innym dolegliwościom związanym z przegrzaniem

Aby uniknąć udaru cieplnego, stosuj się do poniższych zaleceń:

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka lub osoby starszej samej w pojeździe lub w słabo wentylowanym pomieszczeniu, nawet na kilka minut.
  • Jeśli to tylko możliwe, wyposaż pokoje w wentylatory i klimatyzatory.
  • W czasie podróży upewnij się, że masz pod ręką wystarczającą ilość świeżej, butelkowanej wody.
  • Nie wahaj się rozebrać dziecka czy niemowlaka i częściej go kąpać. Temperatura wody powinna być o kilka stopni niższa niż temperatura ciała. Zachęcaj osoby starsze do schładzania ciała przy pomocy chłodnej, wilgotnej ściereczki.
  • Pij dużo płynów i regularnie proponuj chłodne napoje małym dzieciom i osobom starszym jako uzupełnienie ich codziennego menu, nawet jeśli się ich nie domagają. Jeśli to konieczne, pomóż im wypić napój.
  • Unikaj słońca i ogranicz wysiłek fizyczny w godzinach od 12 do 16.
  • Zmniejsz ilość wypalanych papierosów, spożywanego alkoholu i słodkich napojów lub napojów zawierających kofeinę.
  • Ubieraj lekką, luźną, lnianą lub bawełnianą odzież, najlepiej w jasnych kolorach. Chroń głowę i oczy zakładając kapelusz i okulary przeciwsłoneczne z wysokim współczynnikiem ochrony przed słońcem.
  • Często stosuj kremy przeciwsłoneczne lub z filtrem UV na części ciała narażone oddziaływanie promieni słonecznych (zwłaszcza jeśli masz jasną karnację).
  • Podczas urlopu daj sobie czas na zaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu. W ciągu pierwszych 48 godzin od przyjazdu unikaj przemęczenia.
  • Unikaj używania toksycznych substancji (rozpuszczalników i sprayów).
  • W przypadku jakichkolwiek dolegliwości, bólu głowy, uczucia osłabienia, zawrotów głowy czy gorączki natychmiast odpocznij i pij duże ilości płynów. Jeśli objawy nie ustąpią, skonsultuj się z lekarzem.
  • Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego powinny kontynuować swoje dotychczasowe leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku pojawienia się nietypowych objawów.
  • W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AWP Polska lub udaj się do najbliższej placówki medycznej.

Uważaj na fale upałów!

Bez względu na miejsce, w którym się znajdujesz, fale upałów mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, szczególnie u dzieci, niemowląt i osób starszych, które są bardziej narażone na odwodnienie i oparzenia słoneczne. Zacznij stosować powyższe środki ostrożności w momencie, gdy temperatura na termometrze zacznie rosnąć.

Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
carefully crafted by Interactivo Software House