Góry, śnieg i słońce to emocjonująca mieszanka urlopowa, która nie jest jednak pozbawiona ryzyka. Każdego roku zdarzają się setki wypadków i obrażeń. Narciarstwo czy snowboard to dyscypliny bardzo wymagające pod względem fizycznym, które szczególnie źle wpływają na stawy. Musisz dobrze przygotować swój organizm i być w dobrej formie. Dodatkowo uprawianie sportów zimowych wiąże się z negatywnym oddziaływaniem niskich temperatur, dużych wysokości i promieni słonecznych. Dlatego też należy przewidzieć wszystkie aspekty zimowego urlopu, aby bezpiecznie wyruszyć na spotkanie śnieżnej przygody.
Starsze dzieci, nastolatki i osoby dorosłe mogą korzystać z wszystkich zimowych atrakcji zimą oferowanych przez góry. Jednak sporty zimowe uprawiane na dużych wysokościach nie są zalecane dla osób chorych na serce, z niewydolnością oddechową, przewlekłym zapaleniem oskrzeli, astmą – jeśli ataki powoduje niska temperatura lub wysiłek fizyczny – kobiet we wczesnej lub zaawansowanej ciąży oraz osób cierpiących na określone choroby krwi lub problemy natury psychicznej. Przed zaplanowaniem „białego szaleństwa” należy zasięgnąć porady lekarza we wszystkich powyższych przypadkach.
Jeśli planujesz zabrać ze sobą dzieci, starannie dobierz ośrodek narciarski i weź pod uwagę wysokość. Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło pierwszego roku życia, unikaj ośrodków zlokalizowanych powyżej 1200 metrów. Dzieci powyżej 1. roku życia można zabrać do ośrodka położonego na wysokości do 1500 metrów, ale należy kierować się przy tym zdrowym rozsądkiem. Dziecko może w pełni korzystać z przyjemności i aktywności na śniegu na dużych wysokościach dopiero po ukończeniu 4. roku życia. W związku z nagłymi zmianami wysokości, zachowaj szczególną ostrożność i rozwagę korzystając z wyciągów krzesełkowych i gondoli. Jeśli do ośrodka narciarskiego wybierasz się samochodem, rób przerwy, jadąc w górę tak, aby Twoje dzieci mogły stopniowo przyzwyczaić się do większych wysokości. Jeśli dziecko jest przeziębione, rób regularne przystanki. Jest to niezwykle ważne. Zmiana wysokości przyspiesza tempo bicia serca i powoduje podwyższenie ciśnienia krwi. Ponadto, w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przepuszczalność trąbki Eustachiusza jest ograniczona, co może spowodować nieznośne bóle uszu. Aby uniknąć tych bólów w przypadku podróży samolotem, regularnie podawaj swemu dziecku napoje podczas całego lotu.
Przed ukończeniem 3. roku życia małe dzieci mogą uprawiać narciarstwo tylko w ograniczonym zakresie. O ile w ogóle, ze względu na szczególną podatność na przeziębienia. Bardzo ważne jest odpowiednia odzież dla dziecka. Krem z najwyższym filtrem przeciwsłonecznym i okulary przeciwsłoneczne zapewniające wysoki poziom ochrony są koniecznością w przypadku wszystkich małych dzieci.
Przestrzegaj poniższych zaleceń, aby móc w pełni cieszyć się zimowym urlopem:
Narty i snowboard to formy zimowej aktywności dające bardzo wiele frajdy, ale obarczone poważnym ryzykiem kontuzji. W trakcie sezonu zimowego ma miejsce bardzo wiele wypadków na stokach, a do Centrum Operacyjnego AP Solutions rejestruje codziennie dużą liczbę zgłoszeń z prośbą o pomoc. Co więcej, zwykle chodzi o urazy poważniejsze niż w sezonie letnim. Złamania, zwichnięcia, skręcenie stawu lub zerwanie więzadeł to główne przyczyny interwencji. Ubezpieczenie wyjazdu narciarskiego jest absolutną koniecznością. Koszty helikoptera na stoku czy transportu medycznego do to przynajmniej kilka tysięcy euro, a w dodatku nie są objęte refundacją w ramach wydawanej przez NFZ karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dodatkowo w wielu krajach alpejskich, nawet w publicznych placówkach, pacjenci partycypują w kosztach leczenia. Aby zimowy wyjazd nie skończył się poważnymi długami wobec służb medycznych w obcym kraju, przed wyjazdem należy kupić właściwe ubezpieczenie. Musi się ona składać zwłaszcza z gwarancji pokrycia kosztów leczenia i assistance, często niedocenianego, ale bardzo ważnego na stoku ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia sprzętu sportowego.
Planującym uprawiać standardowe odmiany narciarstwa i snowboardu polecamy ubezpieczenie:
Ubezpieczeni na nartyJeżeli zamierzasz jeździć poza wyznaczonymi trasami (free skiing) lub uprawiać heli-skiing, heli-snowboarding, kite-skiing potrzebujesz ubezpieczenia SKI w wariancie Extreme:
Ubezpieczeni na nartyNarciarze korzystający z polskich stoków powinni kupić ubezpieczenie SKI PL:
Ubezpieczeni na narty w polsce