Aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia swego dziecka lub jego sytuacji, skonsultuj się ze swoim lekarzem na dwa miesiące przed wyjazdem. Oczywiste jest, że niektóre cele podróży są całkowicie nieodpowiednie dla małych dzieci.
Poza własną apteczką przygotuj też apteczkę przeznaczoną specjalnie dla dziecka, zawierającą antypiretyki (w formie płynu lub proszku), środki nawadniające, tabletki sterylizacyjne (do butelek dziecięcych), leki przeciwwymiotne, pojedyncze dawki antyseptyków, nietłukący termometr i roztwór soli fizjologicznej.
Pamiętaj jednak, że wszystkie leki przyjmowane samodzielnie bez konsultacji z lekarzem mogą być bardzo niebezpieczne. Należy ustalić z lekarzem zalecane dawki leków, instrukcje ich stosowania i ich kompatybilność.
Pamiętaj, by spakować wszystkie rzeczy potrzebne Twojemu dziecku do swojego bagażu, a także o tym, by zabrać zapas wody na czas podróży, krem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci, okrycia głowy, atestowane rękawki i nadmuchiwane kółka do pływania, środek przeciw komarom (zasięgnij porady swego farmaceuty, jako że niektóre środki odstraszające owady nie są zalecane dla dzieci) oraz siatkę przeciwko komarom zaimpregnowaną środkiem odstraszającym owady.
Zawsze wybieraj taki cel podróży, w których istnieje dostęp do wysokiego poziomu opieki sanitarnej i zdrowotnej.
Nie należy udawać się z małymi dziećmi do większości krajów tropikalnych, chyba że jest to absolutnie konieczne.
Przed wyjazdem skonsultuj się ze swoim lekarzem w sprawie książeczki szczepień swojego dziecka i upewnij się, że szczepienia dziecka są aktualne. Wymagania dotyczące szczepień mogą się różnić w zależności od kraju. Często szczepienia przeciwko odrze, gruźlicy i zapaleniu opon mózgowych nie są wymagane.
W przypadku wcześniejszego lub nagłego wyjazdu możliwe jest przyjęcie określonych szczepionek skojarzonych lub połączonych. Szczepionki można wstrzyknąć tego samego dnia w różnych miejscach ciała.
Stanowczo nie zaleca się podróżowania do stref endemicznych występowania malarii. Jeśli nie możesz odłożyć wyjazdu, sprawą podstawowej wagi jest zapewnienie sobie i swojemu dziecku ochrony przed ukąszeniami komarów, szczególnie poprzez zakładanie na noc wokół łóżka siatki przeciwko komarom zaimpregnowanej środkiem odstraszającym te owady. Dzieci podczas snu powinny mieć na sobie odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz powinny zastosować środki odstraszające komary na wszystkie odsłonięte części ciała. Poproś lekarza lub pediatrę o poradę, jako że niektóre środki odstraszające komary nie są zalecane dla dzieci. Twój lekarz może przepisać Ci środki zapobiegawcze nadające się dla dzieci, które należy przechowywać poza ich zasięgiem.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AP Solutions.
Mleko matki to najlepsze pożywienie dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. W przypadku karmienia piersią laktacja może ustać podczas podróży, zabierz więc ze sobą butelki i mleko w proszku jako suplement diety, a także butelki z wodą na czas podróży. Przygotowanie butelek dla dziecka wymaga szczególnej troski: woda powinna zostać oczyszczona (chyba że u celu podróży będziesz mieć dostęp do zapieczętowanej, butelkowanej wody mineralnej) i poddana sterylizacji. Przed wyjazdem sprawdź, czy w miejscu, do którego się wybierasz, możesz kupić żywność dla dzieci (mleko w proszku dla noworodków i niemowląt, butelkowana żywność dla niemowląt, etc.)
Aby zapobiec wystąpieniu biegunki, zwracaj szczególną uwagę na mycie rąk z użyciem mydła i wody przed i po każdym posiłku, po skorzystaniu z toalety i przed udaniem się na spoczynek. Zadbaj o krótko obcięte paznokcie. Dzieciom zezwalaj na spożywanie posiłków wyłącznie w obecności osoby dorosłej. Zwracaj szczególną uwagę na podawane im pożywienie: wyłącznie butelkowane napoje, podawaj im także ugotowane posiłki lub produkty nabiałowe, na których określono miejsce produkcji i które były stale przechowywane w chłodnym miejscu. Obieraj owoce i nie dopuszczaj do spożywania surowych warzyw.
W przypadku biegunki zmodyfikuj sposób przyjmowania pokarmu do momentu, aż stolec powróci do normy. Często podawaj dziecku duże ilości wody i unikaj odwodnienia. Podawaj dziecku zabrany ze sobą roztwór nawadniający lub przygotuj własny roztwór, dodając 5 łyżeczek cukru i ½ łyżeczki soli na 1 litr wody. Podczas pierwszych sześciu godzin zamiast pokarmu dla niemowląt należy podawać doustnie odpowiednią ilość roztworu nawadniającego. Następnie standardowo podawane porcje pokarmu dla niemowląt należy uzupełniać o 20% dodatkowymi płynami. W przypadku karmienia piersią, pomiędzy poszczególnymi karmieniami podawaj dziecku duże ilości płynu nawadniającego lub czystej wody. W przypadku wymiotów, podawaj dziecku roztwór nawadniający przy pomocy małej łyżeczki i zwiększ częstotliwość jego podawania. Starsze dziecko powinno spożywać posiłki złożone z chudego mięsa lub ryby ugotowanej bez tłuszczu, ryżu, makaronu, ziemniaków, marchewki, twardego sera, bananów, sosu jabłkowego, kompotu z jabłek/pigwy lub kompotu jabłkowo-bananowego, suchych ciastek lub tostów. Unikaj natomiast podawania dziecku produktów nabiałowych, takich jak jogurty i desery na bazie śmietany, mleka, innych nie wymienionych wyżej owoców i warzyw, pełnoziarnistych płatków zbożowych, surowych wędlin, mięs w sosie i potraw smażonych.
Poniżej przedstawiamy kilka użytecznych w trakcie podróży: