Już wiesz dokładnie, dokąd chcesz jechać? Ale jak masz zamiar tam dotrzeć?
Ile trwa lot? O której godzinie jest wylot? Ile trwa przejazd po wylądowaniu? Czy planujesz spokojny, relaksujący urlop, czy ekscytującą, często męczącą podróż samochodową? Czy cel Twojej podróży jest dostosowany do Twojej kondycji fizycznej i codziennych nawyków?
Przed wyjazdem omów ze swoim lekarzem wszystkie powyższe kwestie oraz konsekwencje długiego lotu. Jest to szczególnie ważne w przypadku:
Wyjazdom zawsze towarzyszy stres, a także ewentualny niepokój, dyskomfort, uczucie osłabienia lub nawet omdlenia. Stosując poniższe proste środki, możesz zapobiec niekorzystnym konsekwencjom tej sytuacji:
Jeśli boisz się latania, skontaktuj się z liniami lotniczymi, z których usług masz zamiar skorzystać. Linie lotnicze oferują warsztaty pomagające przezwyciężyć strach. Skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. On również może zapewnić poradę i pomóc się przygotować.
Powietrze w samolocie jest niezwykle suche (względny poziom wilgotności wynosi poniżej 10%) na przykładowej wysokości 1500 – 2500 metrów. Te dwa czynniki powodują dyskomfort, który można łatwo wyeliminować. Wystarczy tylko zastosować się do poniższych rad:
Suche powietrze: pij przynajmniej 1 litr niegazowanej wody na 4 godziny lotu, zdejmij soczewki kontaktowe lub regularnie je nawilżaj przy pomocy dozowanych kropli do oczu lub skorzystaj z przeciwzapalnych, dezynfekujących kropli do oczu zaleconych przez Twojego okulistę.
Zapalenie żył: poluzuj odzież (która i tak powinna być dostatecznie luźna), unikaj zakładania obcisłych spodni i butów sznurowanych, zdejmij buty i załóż wygodne skarpetki. Nie pozostawaj przez cały czas na siedzeniu, lecz regularnie wstawaj i spaceruj po kabinie pasażerskiej wzdłuż przejścia. Jeśli nie możesz zbyt często wstać, żeby się nieco przejść, postaraj się wykonywać ćwiczenia siedząc na miejscu, wprawiając w ruch różne grupy mięśni kończyn dolnych: stóp, łydek i ud. Następnie rozluźnij wszystkie mięśnie oraz oddychaj powoli i głęboko. Twój lekarz rodzinny może zalecić Ci odpowiednie środki, takie jak noszenie pończoch uciskowych, lub przepisać leki wzmacniające żyły, nawet antykoagulanty.
Choroba powietrzna: w miarę możliwości wybierz miejsce zlokalizowane blisko środka samolotu, unikaj spożywania obfitych posiłków i alkoholu, postaraj się zasnąć. W razie potrzeby zażyj łagodną tabletkę nasenną, którą można łatwo wydalić i która ma przynieść ulgę w chorobie powietrznej. Podczas lotu ciśnienie powietrza w kabinie jest nieco obniżone względem ciśnienia atmosferycznego, przypomina to trochę wycieczkę w wysokie góry. Dlatego też istnieje ryzyko zapalenia ucha wywołanego niżem barometrycznym, co jest jeszcze bardziej prawdopodobne w przypadku przeziębienia lub skłonności do zapalenia ucha, bądź problemów z zatokami. Na początku lotu regularnie przełykaj ślinę, żuj gumę lub ssij cukierka. Naucz się wykonywania manewru Valsalvy: zatkaj nos, zamknij usta i wykonaj wydech (wstrzymaj oddech), następnie kilka razy przełknij ślinę. Przed wyjazdem Twój lekarz może również przepisać Ci antybiotyk, lek przeciwbólowy, środek przeciwzapalny i stosowany miejscowo środek zwężający naczynia krwionośne w nosie.
Tuż po dotarciu do celu podróży zaplanuj krótki odpoczynek, w miarę możliwości z nogami uniesionymi do góry. Zmianę czasu jest zazwyczaj bardziej odczuwalna w podróży z zachodu na wschód. Dlatego też zmęczenie po długiej podróży samolotem odczujesz bardziej dotkliwie lecąc z Europy do Azji i wracając do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Ponowna adaptacja trwa tyle dni, ile jest godzin różnicy. W przypadku stałego stosowania leków dostosuj się stopniowo do czasu lokalnego. W razie potrzeby zacznij przestawiać się na nową strefę czasową o jedną godzinę na jeden, dwa lub trzy dni przed odlotem.
Po przybyciu na miejsce najważniejszą rzeczą jest jak najszybsze dostosowanie się do pór spożywania posiłków i godzin snu powszechnych w odwiedzanym kraju. Postaraj się szybko zsynchronizować z lokalnym czasem. Kontakt ze światłem również stanowi ważny czynnik, który pomaga przestawić Twój zegar biologiczny. Kwestią zasadniczą jest, by nie spać w ciągu dnia i spać w nocy!
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AP Solutions.