Pokaż inne porady

Trekking

Czym jest trekking?

Trekking można zdefiniować jako długodystansowe wędrówki piesze, charakteryzujące się pewnym poziomem swobody i niezależności, bez zabierania ze sobą akcesoriów lub wyposażenia dodatkowego, obejmujące wielogodzinny marsz w nierównym terenie. Cechy te odróżniają tę formę aktywności od bardziej tradycyjnych spacerów/pieszych wycieczek lub wspinaczki górskiej. Trekking uprawia się na otwartych, dzikich obszarach, co często umożliwia dotarcie do bardzo odległych miejsc oddalonych od współczesnej cywilizacji.

Kto powinien uprawiać trekking

Kandydaci do uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej muszą dysponować ogólną dobrą kondycją fizyczną. Nawet jeśli jesteś wysportowany/-a, pamiętaj, że trekking wiąże się często z kilkudniowymi pieszymi wędrówkami z ciężkim plecakiem. Musisz wdrażać się stopniowo, wykazywać cierpliwość i siłę psychiczną oraz mieć dużą wytrzymałość. Trekking można uprawiać w obszarze niskich, średnich i wysokich gór, na pustyniach, w dżungli, lesie, a nawet w regionach polarnych. Stanowczo nie zaleca się uprawiania tej dyscypliny samotnie. Istnieje wiele agencji specjalizujących się w organizowaniu wyjazdów trekkingowych, ale po dotarciu do celu swej podróży możesz też skorzystać z pomocy lokalnych przewodników.

Wybrane porady praktyczne

Wyprawa trekkingowa nie może być improwizowana. Przestrzegaj poniższych zaleceń, by móc cieszyć się wyprawą w pełnym bezpieczeństwie:

  • Nawet jeśli jesteś w doskonałej formie, przed wyprawą umów się na wizytę u swojego lekarza, zwłaszcza jeśli planujesz wędrować na dużych wysokościach i nawet, jeśli wyprawa będzie krótka.
  • Zanim wyruszysz, ustal swój program „odzyskania formy”. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić swoją kondycję i odpowiednio dobrać poziom trudności wyprawy.
  • Przetestuj sprzęt, zwłaszcza buty trekkingowe, i dostosuj je do warunków.
  • Nigdy nie wybieraj się na wędrówkę w nowych butach.
  • Weź ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, ale postaraj się, by Twój plecak był jak najlżejszy: śpiwór, kurtka przeciwdeszczowa, wełniany sweter, solidne buty turystyczne z antypoślizgowymi podeszwami, metalowy dzbanek na wodę, zestaw pierwszej pomocy, nóż, kompas… Równomiernie rozłóż ciężar w plecaku, w pierwszej kolejności pakując przedmioty najcięższe.
  • Staraj się zapobiec powstawaniu pęcherzy poprzez dobre dopasowanie obuwia do stóp i odpowiednio ciasne zawiązanie sznurówek.
  • Sprawdź zapasy żywności: weź ze sobą ilość jedzenia i picia, która wystarczy na całą wyprawę. Może zaistnieć konieczność oczyszczenia wody przy pomocy tabletek chlorowych.
  • Starannie dobierz odzież – wykonaną z materiałów zatrzymujących ciepło, nieprzemakalnych i zapewniających ochronę przed wiatrem, takich jak jedwab, wełna, a zwłaszcza określone nowoczesne włókna syntetyczne, zapewniające dobrą izolację. Zakładaj trzy warstwy dobrej jakości ubrań, na wierzch zakładając warstwę odzieży chroniącej przed wiatrem i wodą. Pamiętaj, by zabezpieczyć się przed odmrożeniami; chroń kończyny i noś rękawiczki, jedno- i pięciopalczaste, grube skarpety lub pończochy/kalesony. Kolejną ważną rzeczą jest również stosowanie dobrej jakości obuwia. Wełniana czapka, kaptur lub maska ochroni Twój nos i uszy. Jeśli wybierasz się na duże wysokości lub do kraju, w którym panują niskie temperatury, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt.
  • Wybierz porę najbardziej sprzyjającą trekkingowi, zgodnie z celem podróży: unikaj monsunów, środka lata w krajach o gorącym klimacie i surowego wiatru w krajach zimnych.
  • Chroń się przed słońcem, stosując kremy z maksymalnie wysokim filtrem przeciwsłonecznym oraz przed komarami przy pomocy środka odstraszającego te owady, a także zakładając odzież z długim rękawem i nogawkami w porze wieczornej. Noś kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
  • Szybko opatruj wszelkie rany, które mogą ulec zakażeniu.
  • Nawadniaj swój organizm, regularnie pijąc duże ilości wody: gorące napoje lepiej gaszą pragnienie. Stroń od alkoholu, nawet jeśli jest bardzo zimno.
  • Jeśli nie masz dostępu do wody, do mycia stosuj nasączone mydłem chusteczki. Nie pływaj ani nie chodź boso w zastałej wodzie, gdyż niesie to ryzyko schistosomatozy.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd trekkingowy

Trekking uznawany jest za formę aktywności o podwyższonym ryzyku urazów toteż wybierając polisę na podróż musisz pamiętać, że najprawdopodobniej ubezpieczyciel będzie wymagał zwyżki za uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Jeżeli trekking będzie odbywał się w rejonach cechujących się skrajnymi warunkami np. klimatycznymi możesz potrzebować polisy dla uprawiających sporty ekstremalne.

Polecamy ubezpieczenie podróżne SPORT. Już od wariantu Active będziesz miał właściwą ochronę w trakcie trekkingu. Na wyjazd bardziej ekstremalny możesz potrzebować polisy SPORT Extreme.

Ubezpieczenie sport
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
carefully crafted by Interactivo Software House