Pokaż inne porady

Przygotowanie apteczki

Jak przygotować apteczkę?

Po pierwsze, należy oddzielić leki przyjmowane codziennie (leki standardowe, tabletki antykoncepcyjne, leki antymalaryczne) od środków pierwszej pomocy (stosowanych rzadziej).

Z apteczki należy korzystać w nagłych wypadkach. Powinna być ona niewielka i kompaktowa, aby można ją było w łatwy sposób zabrać ze sobą na każdą wycieczkę. Powinna mieć jasny kolor, aby można ją było łatwo znaleźć i aby nie zapomnieć zabrać jej z pokoju hotelowego lub nie zgubić podczas pieszej wycieczki... Upewnij się, że apteczka posiada pasek do zawieszenia. Ułatwi to nie tylko dostęp do różnych przegródek, ale też umożliwi jej zawieszenie w celu utrzymania odpowiedniej higieny, bez względu na warunki otoczenia.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek pomocnych przy przygotowaniu odpowiedniej apteczki:

  • Raz do roku sprawdzaj zawartość apteczki i w razie potrzeby wprowadzaj zmiany: pozbądź się wszelkich leków bądź produktów przeterminowanych lub środków, które były wystawione na oddziaływanie wysokich temperatur podczas poprzedniej podróży (szczególnie w krajach bardzo gorących lub gdzie panuje duża wilgotność).
  • W przypadku każdej podróży pamiętaj o dostosowaniu zawartości apteczki do warunków panujących w odwiedzanym kraju. Na przykład, jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, nie musisz pakować do niej zbyt wielu rzeczy. Jednak jeśli wybierasz się do Chin Środkowych, Jemenu lub w Andy, musisz dysponować pełnym zestawem medykamentów.
  • Weź także pod uwagę czas trwania podróży i odpowiednio zaplanuj zawartość apteczki.
  • W przypadku podróży z małymi dziećmi unikaj zabierania ze sobą płynów! Korzystaj ze szczelnych butelek z zakrętkami, które nie będą przeciekać podczas długiego lotu lub pod wpływem zmian ciśnienia powietrza. Korzystaj z małych, trwałych plastikowych butelek, które nabędziesz w pobliskiej aptece lub w sklepie ze sprzętem sportowym. Najlepszym wyborem będą tu butelki jednorazowe przeznaczone na pojedynczą dawkę.
  • Korzystaj z plastikowych torebek zamykanych na zamek w celu ochrony delikatnych przedmiotów i ważnych dokumentów przez wpływem wilgoci (tabletki, pigułki, kapsułki, ale również paszport, recepty, książeczka szczepień…).

Materia trwałe

Poniższa lista przedstawia jedynie zalecane środki, które powinny znaleźć się w apteczce i w żadnym wypadku nie jest wyczerpująca:

  • Zanotuj wszystkie numery awaryjne i numery pogotowia.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą termometru, szczególnie jeśli w podróż zabierasz dzieci.
  • Spakuj wielofunkcyjne nożyczki, agrafki, pęsety do usuwania drzazg, cienkie nierdzewne igły do szycia, patyczki bawełniane (do uszu), zapalniczkę jednorazową, nietłukące lusterko kieszonkowe, wkładki lub tampony higieniczne, prezerwatywy oraz jeden lub dwa plastikowe woreczki na śmieci.
  • Na wypadek zadraśnięć, rozcięć i zadrapań weź ze sobą watę higroskopijną i środek antyseptyczny (środek dezynfekujący z zawartości 70% alkoholu lub alkohol jodowany, chyba że masz uczulenie na jodynę). Gotowe tampony dezynfekujące są bardziej higieniczne i praktyczne: poproś o poradę farmaceutę. Ponadto, w każdej sytuacji zaleca się zabrać fiolki zawierające pojedynczą dawkę środka antyseptycznego.
  • Spakuj bandaże z tkaniny lub podobny środek opatrunkowy, bandaże samoprzylepne, które nie przylepiają się do skóry, plastry z opatrunkiem lub przylepce na pęcherze, samoprzylepne opaski uciskowe i pełen zestaw plastrów i bandaży na rozcięcia i inne niewielkie rany.
  • Kremy i maści na poparzenia i oparzenia słoneczne.
  • Zapewnij sobie ochronę przed ukąszeniami komarów, zabierając ze sobą środek odstraszający komary i w miarę możliwości siatkę lub świece przeciwko komarom.
  • W razie potrzeby zabierz też środki do oczyszczania wody i witaminę C w celu zniwelowania smaku zdezynfekowanej wody, która pomoże zwalczyć skutki zmiany czasu i napady zmęczenia. Zachowaj ostrożność! Dopuszczalna dawka to 1000 mg witaminy C dziennie dla osób dorosłych i odpowiednio mniej w stosunku do wagi ciała dziecka.
  • Pamiętaj: jeśli nosisz szkła kontaktowe, zabierz ze sobą pudełko i środki czyszczące (dezynfekcyjne, mydło, środki neutralizujące, roztwór soli fizjologicznej).
  • Nie zapomnij o środkach antykoncepcyjnych. Pamiętaj o zmianie czasu przy przyjmowaniu dawek tabletek antykoncepcyjnych i nieprzyjemnych skutkach ubocznych skojarzonych leków, takich jak środki przeciwzapalne. W przypadku wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.
  • Nie zabieraj ze sobą strzykawek lub igieł do zastrzyków podskórnych (chyba że posiadasz dokumenty potwierdzające konieczność ich posiadania), ponieważ w niektórych krajach pracownicy kontroli celnej i ochrony lotniska mogą przysporzyć Ci wielu nieprzyjemności, jeśli wykryją je w Twoim bagażu.

Leki stosowane w nagłych wypadkach

Samodzielne przyjmowanie wszelkiego rodzaju leków bez konsultacji z lekarzem może stwarzać poważne niebezpieczeństwo. Przed wyjazdem ustal z lekarzem ich ilości, zalecenia dotyczące stosowania i ich kompatybilność z innymi lekami.

Aby móc udzielić sobie lub innym pierwszej pomocy w przypadku bólu lub chorób, które mogą wystąpić podczas podróży, weź ze sobą apteczkę:

  • Umieść w niej tabletki na chorobę morską lub środki przeciwwymiotne w celu zapobiegania nudnościom, wymiotom lub chorobie lokomocyjnej.
  • Aby zapobiegać biegunce, miej pod ręką tabletki przeciwbiegunkowe, zwłaszcza w przypadku podróży do regionów tropikalnych lub obszarów, w których będzie istniała konieczność zmiany nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że higiena jest najlepszym środkiem zapobiegawczym. Często myj ręce i zadbaj o krótko obcięte paznokcie. W przypadku wystąpienia biegunki, dobrze nawadniaj swój organizm.
  • W przypadku zgagi stosuj tabletki przeciw zakwaszeniu , a w przypadku osób z wrażliwością żołądka – opaskę żołądkową.
  • Na ból i gorączkę weź łagodne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub aspiryna, a także środki przeciwzapalne przepisane przez lekarza. Pamiętaj, by nie przyjmować tabletek przeciwzapalnych na pusty żołądek i upewnij się co do odpowiedniej dawki, szczególnie w odniesieniu do dzieci. Środki te mogą też zmniejszać krzepliwość krwi. Skonsultuj z lekarzem interakcję tych środków z innymi stosowanymi lekami. W przypadku wystąpienia nagłego lub dziwnego bólu bądź gorączki niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
  • Aby przeciwdziałać swędzeniu, weź ze sobą odpowiedni krem, maść lub tabletki przeciw świądowi. Poproś lekarza o wypisanie recepty. Lekarz poinformuje Cię również o skutkach ubocznych, szczególnie o senności wynikającej ze stosowania środków antyhistaminowych.
  • Na wypadek opryszczki weź dostępny na receptę krem dermatologiczny. Promienie UV mogą reaktywować wirusa w ciągu 24-48 godzin, a zmęczenie związane z podróżą może zaostrzyć objawy tej dolegliwości.
  • Ponadto, nie zapomnij o lekach na receptę: antyseptyczne krople do oczu, tabletki antymalaryczne, antybiotyki, na wszelki wypadek łagodne tabletki nasenne i leki dla niemowląt lub dzieci, które zabierasz ze sobą w podróż.
Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
carefully crafted by Interactivo Software House