Pokaż inne porady

Choroby przenoszone drogą płciową

Co to są choroby przenoszone drogą płciową?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to grupa chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje je kilka rodzin drobnoustrojów:

  • bakteria syfilisu, rzeżączka, chlamydia, wrzód weneryczny, mykoplazmy, wirus AIDS (nabyty zespół zaniku odporności), żółtaczka typu B i C, choroby wywołane przez CMV (wirus cytomegalii), wirusy opryszczki i brodawki narządów płciowych,
  • grzyby w przypadku infekcji pochwowych,
  • pasożyt – rzęsistek pochwowy.

Poza często poważnymi i bezpośrednimi konsekwencjami samej choroby, pacjenci zakażeni chorobami przenoszonymi drogą płciową ryzykują zarażeniem nimi swych partnerów, rozwojem nowotworów, niepłodnością, a w przypadku kobiet ciężarnych – zakażeniem płodu. W przypadku osób podróżujących ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową jest bardzo realne, tym bardziej, jeśli wskaźniki rozwoju odwiedzanego kraju jest niski, a podróżny nie unika kontaktów seksualnych z miejscową ludnością.

Objawy chorób przenoszonych drogą płciową i sposoby leczenia

Najczęściej osoba zakażająca chorobą przenoszoną drogą płciową nie jest tego faktu świadoma. Osoba świeżo zakażona ryzykuje zakażeniem innej osoby, nawet przed wystąpieniem klinicznych objawów choroby.

Objawy pojawiają się bardziej lub mniej nagle. Postawienie diagnozy nie zawsze jest łatwe i może wymagać długotrwałych badań. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i restrykcyjne i może spowodować wystąpienie niepożądanych skutków ubocznych. Poza tym, poddanie się leczeniu nie zawsze gwarantuje wyzdrowienie.

W sytuacji przypadkowego uszkodzenia prezerwatywy należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej w celu dokonania oceny ryzyka zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową, zwłaszcza wirusem HIV, i wspólnego podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego rozpoczęcia zapobiegawczej terapii antywirusowej.

Ponadto, niezwłoczna konsultacja z lekarzem wymagana jest w przypadku wystąpienia następujących objawów: opuchlizna węzłów chłonnych w okolicy krocza, owrzodzenie narządów płciowych, pojawienia się narośli weneryczne (kłykciny przypominające koguci grzebień), ból przy ejakulacji, wydzielina z cewki moczowej, pieczenie przy oddawaniu moczu, nieprawidłowa wydzielina pochwowa (upławy), krwawienie niezwiązane z miesiączką, ból podczas stosunku płciowego, ale również wysypki skórne, bóle stawów, gorączka i objawy grypy.

Zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową

Poza szczepionką na żółtaczkę typu B nie istnieją szczepionki na tego rodzaju choroby, tak więc zapobieganie jest absolutnie niezbędne!

Niezależnie od tego, czy jesteś na miejscu w swoim kraju, czy w podróży, stosuj się do wszelkich obowiązujących zaleceń. Jedynym pewnym sposobem uniknięcia zakażenia chorobą przenoszoną drogą płciową jest powstrzymywanie się od współżycia płciowego z przypadkowymi partnerami. Dodatkowo, podstawowym zaleceniem jest stosowanie prezerwatyw.

Ostatnim zaleceniem jest wystrzeganie się chodzenia boso. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową (często te najpoważniejsze, takie jak AIDS lub żółtaczka) nie są przenoszone wyłącznie drogą płciową, lecz także za pośrednictwem krwiobiegu. Strzykawka lub igła pozostawiona w piasku może spowodować przypadkowe ukłucie. Z łatwością unikniemy zagrożenia, gdy podczas spacerów, zwłaszcza, po hotelowych ogrodach lub na plaży, będziemy nosić obuwie. Zalecenie to dotyczy również dzieci.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AWP Polska.

Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
carefully crafted by Interactivo Software House