Pokaż inne porady

Osoby starsze w podróży

Przed wyjazdem

Przeciętna długość życia rośnie, moment osiągnięcia wieku emerytalnego jest coraz późniejszy, a osoby starsze coraz częściej podróżują. Sprawą o podstawowym znaczeniu przed wyjazdem jest wykonanie badań lekarskich, co umożliwi zarówno lekarzowi, jak i osobie wybierającej się w podróż stwierdzenie, czy jej odbycie jest w ogóle możliwe. Umożliwi to również sprawdzenie aktualności wszystkich szczepień oraz określenie niezbędnych leków, w szczególności w przypadku:

  • choroby przewlekłej, szczególnie: cukrzycy wymagającej przyjmowania insuliny, astmy, alergii, padaczki, niedokrwistości sierpowatokrwinkowej, niewydolności oddechowej, serca lub nerek,
  • stosowania terapii onkologicznej lub leczenia niedoboru odporności,
  • skłonności do ataków paniki (agorafobia lub klaustrofobia),
  • niedawno przebytej operacji, zwłaszcza w przypadku niewydolności wieńcowej (angioplastyka lub założenie bypassów), jaskry, odklejenia siatkówki lub dolegliwości związanych z uchem wewnętrznym,
  • kolki nerkowej,
  • dusznicy bolesnej,
  • długotrwałego przyjmowania leków na określoną dolegliwość,
  • braku możliwości wchodzenia po schodach bez uczucia duszności,
  • niedawno przebytego udaru naczyniowego mózgu,
  • wykrycia przez lekarza arytmii serca, co może prowadzić do zasłabnięć,
  • wszczepienia rozrusznika serca.

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą czy inną chorobę, która przebiegała wcześniej w sposób skomplikowany, poproś swego lekarza o sporządzenie pełnej historii choroby, jeśli to tylko możliwe najlepiej w języku angielskim, podsumowującej Twój stan zdrowia (informacje ogólne, opis chorób, wyniki ostatnich badań, etc.) i opisującej stosowaną przez Ciebie metodę leczenia, w miarę możliwości również w języku angielskim.

Nigdy nie odstępuj od przyjmowania swoich leków, nawet w samolocie. Zawsze miej przy sobie kopię recepty zawierającą międzynarodową nazwę każdego stosowanego leku: w każdym przypadku będzie to międzynarodowa nazwa niezastrzeżona leku (INN).

Właściwe ubezpieczenie turystyczne dla osób starszych

Osoby chorujące przewlekle muszą pamiętać przy wyborze ubezpieczenia turystycznego, aby polisa zawierała zwyżką na wypadek wystąpienia powikłań choroby przewlekłej.

Dodatkowo ubezpieczyciele standardowo wprowadzają dodatkową zwyżkę w ubezpieczeniu dla osób powyżej 65. roku życia. Jeśli polisa ma być wykupiona dla osoby powyżej tej granicy, należy bezwzględnie pamiętać o tym dodatku do ubezpieczenia podróży. W przeciwnym razie ubezpieczenie może nie dawać żadnej ochrony ubezpieczeniowej.

Wybór celu podróży

Należy starannie dobrać rodzaj urlopu. Przeloty i spędzanie urlopu na dużych wysokościach, nawet w dużych miastach, takich jak Mexico City i La Paz, mogą zaburzyć równowagę jeśli chodzi o problemy z niewydolnością sercową lub oddechową, które normalnie pozostają w równowadze i pod kontrolą.

Różnice czasowe stanowią ważne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy przyjmowaniu określonych leków, takich jak insulina. Poproś swojego lekarza o określenie najlepszego rozwiązania.

W krajach tropikalnych bardzo poważne może okazać się odwodnienie związane ze skrajnie wysokimi temperaturami, w szczególności z ewentualnym zapadnięciem na lokalną odmianę biegunki podróżnych, . Zasadniczą sprawą jest ścisłe stosowanie praktyk higienicznych – regularne mycie rąk z użyciem mydła i wody, picie wyłącznie butelkowanej wody mineralnej, spożywanie przynajmniej 2 – 3 litrów wody dziennie, obieranie owoców, unikanie spożywania surowych warzyw, owoców morza, odgrzewanych posiłków i surowego mięsa.

Szczepienia

Podczas wizyty przygotowującej upewnij się, że lekarz sprawdził Twoją książeczkę szczepień, szczególnie pod kątem standardowych szczepień i szczepień związanych z planowaną przez Ciebie podróżą.

Wszystkie osoby wybierające się w podróż muszą być zaszczepione na tężec, polio i dyfteryt. Inne szczepienia są wymagane w zależności od celu i warunków podróży. Nawet jeśli nie ma takiego prawnego wymogu, poddanie się szczepieniu na żółtą febrę jest konieczne w przypadku planowanej podróży do regionu endemicznego jej występowania (Afryka tropikalna, Ameryka Południowa).

Zapobieganie malarii

Sprawą najwyższej wagi przed udaniem się w podróż jest uzyskanie informacji na temat ryzyka zakażenia malarią i sposobów zapobiegania ukąszeniom komarów. Twój lekarz udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji i przepisze środki zapobiegawcze dostosowane do Twojej sytuacji.

Podczas podróży

Podczas długich podróży autobusem lub samolotem prawdopodobne jest wystąpienia objawów zapalenia żył . Nie pozostawaj w bezruchu przez zbyt długi okres czasu i regularnie pij wodę, przynajmniej 1 litr na cztery godziny. W przypadku braku możliwości wstania z miejsca i częstego spacerowania, staraj się wykonywać ćwiczenia na siedząco, aby rozruszać główne grupy mięśni niższych partii ciała, łydek i ud. Po takich ćwiczeniach staraj się przez jakiś czas głęboko i powoli oddychać. Noszenie pończoch uciskowych może być bardzo pomocne podczas długich podróży, a tak naprawdę jest niezbędne w przypadku żylaków lub rozpoznanych problemów krążeniowych. Nie nadużywaj alkoholu, nawet wina. Alkohol przyspiesza proces odwodnienia i może być przyczyną problemów naczyniowych.

Po dotarciu na miejsce przestrzegaj następujących zaleceń: myj często ręce, unikaj kąpieli lub chodzenia w stojącej wodzie oraz zabezpieczaj się przed promieniowaniem słonecznym i komarami.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów podczas podróży, konsultacji z lekarzem nie odkładaj do momentu powrotu do domu. W celu omówienia wszelkich kwestii i obaw dotyczących swojego stanu zdrowia możesz poprosić o konsultację z lekarzem Centrum Operacyjnego AWP Polska.

Sprawdź także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania lub skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 522 27 75
Ubezpieczenia zapewnia
carefully crafted by Interactivo Software House